Czym jest Nikotynowa Terapia Zastępcza?

Nikotyna jest dość silną toksyną oddziałującą na układ nerwowy. Jej zażywanie, najczęściej poprzez palenie papierosów, doprowadza do szybkiego uzależnienia. Konieczność dostarczania mózgowi tego alkaloidu, którego organizm się domaga, powoduje, że trudno jest porzucić nałóg palenia papierosów.

Nikotyna sama w sobie nie jest rakotwórcza ani mutagenna, może jednak hamować apoptozę (jest to śmierć komórki w organizmie wielokomórkowym na skutek zużycia lub uszkodzenia). Natomiast wiele substancji zawartych w tytoniu o wiele bardziej szkodzi zdrowiu, między innymi wywołuje raka płuc, dlatego warto zrezygnować z palenia papierosów. Jednak rozstanie się z nałogiem najbardziej utrudnia głód nikotynowy. U osób rzucających palenie pojawia się już po kilku godzinach od ostatniego papierosa zespół abstynencyjny, którego objawami są: nerwowość, niepokój, brak koncentracji, zaburzenia snu, bóle głowy, spowolnienie akcji serca i głód nikotynowy.

Na czym polega Nikotynowa terapia Zastępcza?

W Nikotynowej Terapii Zastępczej chodzi o to, by dostarczyć organizmowi pewną dawkę nikotyny, co zmniejsza napięcie, ułatwia przejście przez trudna drogę odzwyczajania się od nałogu.

Przyjmowane dawki są mniejsze niż zawarte w papierosach, nie szkodzą zdrowiu, a szanse na zarzucenie nałogu staja się o wiele większe niż bez takiego wspomagania.

Nikotynę dostarcza się kilkoma sposobami: przy pomocy plastrów, w gumie do żucia, w tabletkach i inhalatorach. Uzależnienie od tak przyjmowanej nikotyny, gdyby ktoś stosowal te sposoby, nie pozostając w nałogu, nie jest możliwe, dawki są zbyt niskie.

Plastry nikotynowe

Są łatwe w użyciu. Przykleja się je na nieowłosiona skórę, najczęściej na ramieniu. Jedne działają przez 16 godzin (plastry dzienne), inne – przez 24 godziny (plastry całodobowe). Należy wymieniać je codziennie. Przez 8 tygodni używa się plastrów z zawartością 15 mg nikotyny, przez kolejne 2 tygodnie – z 10 mg nikotyny, przez następne 2- 3 tygodnie- z 5 mg nikotyny. Po tym czasie powinien zniknąć głód nikotynowy.

Plastry można stosować w czasie ciąży tylko jako substytut papierosów, z których kobieta nie ma siły zrezygnować. Dostarczana w ten sposób dzienna dawka nikotyny równa się wypaleniu 8 papierosów, z tym że – co należy podkreślić – jednocześnie organizmu nie zatruwają inne szkodliwe substancje zawarte w tytoniu. Nie trzeba dodawać, że zdrowiej dla rozwijającego się płodu, jeśli matka prowadzi całkowicie zdrowy tryb życia, a więc w żaden sposób nie dostarcza swemu organizmowi nikotyny.

Gumy do żucia

Gumy do żucia zawierające nikotynę są twardsze i wymagają specjalnego sposobu żucia niż inne gumy. Nikotyna zostaje uwolniona po kilkunastu ruchach żujących, w przypadku mrowienia należy umieścić gumę pomiędzy dziąsłami a policzkiem, po czym żuć jeszcze przez 20 – 30 minut. Osoby z ruchomymi protezami zębowymi mogą mieć trudności z żuciem.

Powinno się używać gumy w chwili wystąpienia ochoty na papierosa. Osoby, które paliły ponad 20 papierosów dziennie, powinny zacząć od gumy zawierającej 4mg nikotyny, po pewnym czasie przejść na żucie gumy zawierającej 2 mg nikotyny. Na dobę nie powinno się zużywać więcej niż 24 listków, przy czym średnia wynosi 8 – 12 gum. Stałe ilości powinny być używane przez 3 miesiące, następnie należy tygodniowo zmniejszać tę ilość o jedna gumę. Rezygnujemy z kuracji, gdy dawka nie przekracza 2 gum na dobę. Zawsze jednak powinniśmy nosić gumę przy sobie, by w razie wystąpienia ochoty na zapalenie papierosa zastąpić go gumą.

Istnieją przeciwwskazania do używania gumy. Są to: ciąża i okres karmienia piersią, arytmia serca, stany po zawale serca i udarze mózgowym ( nie trzeba dodawać, że w tych przypadkach niewskazane jest palenie papierosów). Ostrożność należy zachować, cierpiąc na choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek i wątroby, cukrzycę, nadczynność tarczycy.

Pastylki do ssania i tabletki podjęzykowe

Pastylki mają takie samo działanie jak guma do żucia. Uwolniona podczas ssania nikotyna przedostaje się do organizmu przez bonę śluzową jamy ustnej. Czasami występują niepożądane skutki uboczne: suchość w ustach i podrażnienie gardła. Kuracja trwa co najmniej 6 tygodni, nie dłużej niż 24 tygodnie. Dawkowanie zaczyna się od zażywania jednej pastylki co godzinę, kończy na zażywaniu tabletki co 4 do 8 godzin.

Tabletki podjęzykowe maja takie samo zastosowanie i dawkowanie. Należy umieścić jedną tabletkę pod językiem. W trakcie rozpuszczania nikotyna przez śluzówkę dostaje się do krwiobiegu.

Inhalatory nikotynowe

Inhalatory bywają nazywane E- papierosami. Przeznaczone są dla osób, które nie tylko cierpią na głód nikotynowy, ale brakuje im ceremoniału palenia. Inhalatory zawierają ustnik i wkład wystarczający na 4 inhalacje, którym można zaciągać się jak papierosem. Negatywne skutki używania inhalatorów to: kaszel, katar, ból głowy, nudności i wymioty, podrażnienie gardła i jamy ustnej, biegunka, wzmożone pragnienie. Przeciwwskazania takie jak w przypadku innych preparatów zawierających nikotynę.

Jeśli, Czytelniku, masz doświadczenia z wyżej wymienionymi preparatami, przekaż nam swoje uwagi. A może znasz lepsze sposoby na pozbycie się nałogu palenia papierosów? Napisz o tym.

5,1 k

Odpowiedzi: 5 - Dodaj swoją+

  1. [...] są niewielkie ilości nikotyny, warto zatem poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czym jest nikotynowa terapia zastępcza i jakie są jej rzeczywiste [...]

  2. [...] Osoby, które decydują się na zerwanie z nałogiem nikotynowym często nawet nie uświadamiają sobie tego, jak trudne zadanie na nie czeka. Nieco prostsza droga otwiera się oczywiście przed tymi palaczami, którzy decyzję o rzuceniu palenia podejmują z własnej woli, wielu palaczy odstawia jednak papierosy nie dlatego, że czuje taką potrzebę, ale z uwagi na niezwykle czytelne sygnały wysyłane im przez organizm. Zawał, który nie zakończył się śmiercią albo poważna choroba płuc, która mimo wszystko nie oznacza trwałego uszczerbku na zdrowiu. To często ostatnie ostrzeżenie dla palacza, wiele osób uzależnionych od nikotyny nie zamierza więc lekceważyć tak jednoznacznych sygnałów, jakie wysyła im ich własny organizm. To właśnie ci palacze, którzy rezygnują z nałogu niejako wbrew własnej woli w szczególny sposób powinni zainteresować się tym, czym jest nikotynowa terapia zastępcza. [...]

  3. [...] Można bowiem łykać nieograniczone ilości tabletek i przyklejać mnóstwo plastrów (w ramach nikotynowej terapii zastępczej) nawet na całym ciele, ale prędzej czy później pojawi się psychiczna ochota na zapalenie [...]

  4. [...] Statystki wskazują jednoznacznie, że kobiety, które decydują się na rzucenie palenia znacznie częściej decydują się na korzystanie z pomocy specjalistów bądź nikotynowej terapii zastępczej. [...]

  5. [...] Rosnąca świadomość niebezpieczeństw, jakie pociąga za sobą palenie papierosów sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad najbardziej skutecznymi sposobami zerwania z nałogiem, coraz częściej pada więc pytanie o to, czym jest nikotynowa terapia zastępcza. [...]

Zostaw odpowiedź